Borås Museum
Öppet idag 12-16
Öppet idag 12-16
Textilmuseet

Kontakt

Textilmuseet och Borås Museum utgör De Kulturhistoriska Museerna i Borås, personalen arbetar övergripande på båda museerna. Borås Museum är endast bemannat sommartid.

Kontakta Borås Museum

Har du en allmän fråga till Borås Museum är du välkommen att kontakta oss via e-post:
borasmuseum@boras.se

Bokning

Vill du boka en gruppvisning? Se bokningsinformation här.

Vill du hyra Ramnakyrkan? Se bokningsinformation här.

Personal

Museiledning

Ulrika Kullenberg
ulrika.kullenberg@boras.se
Museichef
033-35 89 52, 076-888 89 52

Utställningar och program

Petra Johansson
petra.johansson@boras.se
Samordnare
033 – 35 89 61

Pedagogik

Karin Olsson Lindström
karin.olssonlindstrom@boras.se
Museipedagog
033-35 79 28

Annika Åkesson
annika2.akesson@boras.se
Museipedagog
033-35 89 58

Kommunikation, press och foto

Louise Sjöström
louise.sjostrom@boras.se
Marknadsförare
076-888 85 88

Kulturhistorisk samling

Catarina Ingemarsson
catarina.ingemarsson@boras.se
Intendent
033-35 85 85

Konstantin Konstantoulas
konstantin.konstantoulas@boras.se
Museiassistent
076-623 06 89

Textilsamling

Viktoria Holmqvist
viktoria.holmqvist@boras.se
Intendent
033-35 89 57

Kultur- och industriarv

Johannes Daun
johannes.daun@boras.se
1:e antikvarie
033-35 89 66

Teknik

Anders Berntsson
anders.berntsson@boras.se
Textiltekniker
033-35 89 55

Mikael Knutsson
mikael.knutsson@boras.se
Textiltekniker
033-35 89 54